مجلس یازدهم از ابتدای آغاز به کار خود طرح‌های مهمی مانند مالیات بر خانه‌های خالی، جاماندگان سهام عدالت و تامین کالا‌های اساسی را در دستور خود قرار داده است، اما این روز‌ها جسته گریخته طرح‌هایی در مجلس مطرح می‌شود که بعضا جنبه احساسی داشته و حتی در صورت تصویب دردی از مشکلات مردم دوا نخواهد کرد، از جایگزینی طلابه جای پول در مبادلات گرفته تا نام گذاری خیابابی به نام جورج فلوید و ممنوعیت افزایش قیمت کالاها! باید دید که اصولا چنین مواردی چقدر راه گشا بوده و اصلا چرا باید در مجلس مطرح شود؛ البته این نکته را باید متذکر شد که ارائه طرح‌های عجیب تنها مختص به مجلس فعلی نبوده و دوره‌های پیشین نیز چنین امری رواج داشته است.

دست نمایندگان برای ارائه طرح در مجلس باز است/هر طرحی ارزش مطرح کردن در صحن را ندارد

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان درباره طرح‌های این چنینی که بعضا توسط نمایندگان در مجلس مطرح می‌شود اظهار کرد: نمایندگان مجلس می‌توانند به جز مواردی که برای دولت و کشور بار مالی داشته باشد، هر طرحی که صلاح بدانند را در خانه ملت مطرح کنند و این امر باز بودن دست نمایندگان را در قانون اساسی نشان می‌دهد.

او ادامه داد: نمایندگان خودشان باید متوجه باشند که چه طرح‌هایی قابلیت اجرایی و حل مشکلات در کشور را دارند البته ما در مجلس کمیته‌ای مشورتی تشکیل داده ایم که میزان فوریت یک طرح را به نمایندگان طراح متذکر شویم البته گاهی نمایندگان قانع نمی‌شوند و اصرار دارند که طرح‌های خود را مطرح کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: برخی نمایندگان معتقدند که هر طرحی ارزش مطرح کردن در صحن علنی و بررسی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس را ندارند و لازم است که آیین نامه داخلی مجلس مورد اصلاح قرار بگیرد.